ESG-1 laat het afweten
ESG 1 heeft het in de eerste ronde van de Promotieklasse behoorlijk laten afweten. Van het niet al te sterke Unitas 4 werd er verloren. De laatste twee keer dat we tegen hun mochten wonnen we en toen waren ze een stuk sterker. 5 van de spelers speelden vorig jaar nog in hun vijfde tegen ons tweede (winst voor ons).
Waardoor komt dat nou? Gedeeltelijk is het aanpassen aan door de weekse uitwedstrijden met de kortere bedenktijd. Immers in de landelijke klasse speel je op zaterdag en heb je totaal drie uur bedenktijd (twee uur voor 40 zetten en daarna nog een uur) in de promotieklasse heb je maar twee uur. Ook de vorige keer toen we degradeerden begonnen we slecht.
Daarnaast is het natuurlijk duidelijk dat de spanning er af is met betrekking tot het kampioenschap. Sissa is zoveel sterker (met o.a. twee grootmeesters in hun team) dat het bij voorbaat een onmogelijke opgave lijkt om kampioen te worden.
Het verslag is ook laat, maar dat komt niet door de teleurstelling. Mijn toetsenbord deed het niet meer en hoewel er daarvan toch een flink aantal rondslingeren in mijn huis heeft geen een daarvan het juiste verbindingskabeltje. Ik heb nu een geleend exemplaar en kan dus weer typen.
De wedstrijd begon goed. Evert won binnen het uur en bracht ons op voorsprong. Het was een bekende opening voor Evert. Ik had de stelling vorig jaar ook al eens gezien in zijn partij tegen Geert van der Lei. Die deed het beter dan Johan Koops door de f7 pion met zijn paard aan te vallen. Johan deed het met zijn toren en dat pakte verkeerd uit. Het weggeven van een stuk beëindigde de partij wat vroeg, maar ik had het punt al zien gloren.
De volgorde weet ik niet meer, maar Herman Snelders speelde een correcte remise. Zijn pionffer bracht hem het beste van het spel, in ieder geval het initiatief. Of hij ergens had kunnen winnen moet u hem maar vragen, op de terugweg kwamen we er nog niet uit.
Wim speelde zijn bekende speelwijze. Tegen de club die hem door en door kent niet altijd de beste wijze. Hun teamleider gaf het al aan. ‘gewoon blijven staan en als het wijntje te voorschijn komt ga je oogsten’. Dit keer ging het trouwens mis net voor het wijntje. De laatste zet voor het ophalen van de wijn (rode voor degene die Wim willen trakteren) bleek de tegenstander de mogelijkheid te geven om de dame te vangen. Wim wist dit nog om te buigen in toren plus loper tegen de dame en een pion, maar kreeg geen kans om zijn verdedigende stelling te verlaten. Een echte stelling lukte ook niet. Het duurde wel even voordat de tegenstander het winstplan gevonden had, maar toen dat lukte was de strijd hopeloos.
Herman had remise afgeslagen maar dat resulteerde in een verlies. Waar het precies mis ging heb ik niet meegekregen. De stelling leek lange tijd remise en was saaier dan de andere partijen. In één keer was het over.
Leo won weer eens overtuigend. Hoewel zijn tegenstander afgelopen zaterdag nog hoofdschuddend over zijn partij zei dat hij wel dom gespeeld had, is het toch echt aan Leo’s spel te danken dat de winst binnen kwam. Om het spannend te maken wachtte Leo zoals gebruikelijk tot de tijdnoodfase voordat hij de winst binnen haalde.
Arie was weer eens subliem bezig. Het was trek en sjouw werk, maar het eindspel was een lust om naar te kijken. Met een iets gunstiger dame dan zijn tegenstander werd de koning opgejaagd en een paar pionnen gepeuzeld. De eigen koning kon een veilig plekje vinden en toen begon de pionnenopmars wat tot de overwinning leidde.
Bleven over twee partijen:
Douwe had in de opening vergeten af te ruilen en weerd vervolgens door zijn jonge tegenstander opgerold. In de tijdnoodfase van Douwe (niet van Jorden, die had nog 50 minuten) ging Jorden meevluggeren en kon Douwe de ene pion na de andere winnen. Zo stond Douwe in eensklaps volgens mij zelfs gewonnen. Een verkeerde pion-zet betekende echter alsnog het einde. De pion van Jorden promoveerde wel, die van Douwe niet. Jorden heeft trouwens al twee keer ingevallen in Unitas 2 en daar beide keren gewonnen. Gisteren won hij van Edwin Zuiderweg. Van de KNSB-er ratingberekenaar Misch Jans hoorde ik dat Jordens virtuele rating al boven de 1950 zit. Vorig jaar tegen Bastiaan had hij nog een rating van in de 1400.
Marcel had een gelijkwaardige stelling tot zijn tegenstander dacht zijn torens op de zevende rij te kunnen plaatsen. Dit leidde echter tot kwaliteitsverlies. Marcel wist niet precies wat hij met de kwaliteit voor moest doen en bleef in de verdediging hangen. Dat is meestal niet goed en vooral bij materiaalverschil vaak een slechte zaak. Daarbij gebruikte Marcel desondanks veel tijd en dat brak hem uiteindelijk op.
Een verlies die hard aankomt bij de teamleider. Die hoopte er op alle wedstrijden te winnen om Sissa in ieder geval onder druk te zetten en dan in januari met een veraasssende opstelling Sissa te verrassen. Zoals het nu gaat hoeven we Shirov niet over te laten komen.
Unitas 4 1801 – ESG 1910 4½ – 3½
1. Frans Vermeulen 1879 – Arie van Wageningen 2079 0 – 1
2. Nico Bleeker 1869 – Herman Voss 1981 1 – 0
3. Egbert Huizinga 1853 – Herman Snelders 1959 ½ – ½
4. Govert Pellikaan 1851 – Wim Fokkens 1907 1 – 0
5. Meine Straatman 1757 – Leo Roos 1895 0 – 1
6. Eddie Janssen 1708 – Marcel Struik 1806 1 – 0
7. Jorden van Foreest 1819 – Douwe Tobben 1841 1 – 0
8. Johan Koops 1675 – Evert Hondema 1809 0 – 1
Hallo,
Ben jaren lid geweest van esg (1964(jeugd emmermeer)- 1972 ) Was beetje angstgegner van Douwe een paar jaar toen we nog in emmermeer speelden en bij de zijhuuv/danlon/ichtus. Heb tijdje niet meer geschaakt. Zou je mij adresgegevens van douwe kunnen geven ,zodat ik het nog eens tegen hem zou kunnen proberen? Groet Andries de Vries.
Andries,
Ik heb je bericht doorgemaild naar Douwe, hoewel hij het ook hier kan lezen. Op onze site wordt echter jouw mailadres niet getoond